Jdi na obsah Jdi na menu

Soutěž historických modelů

LÁNSKÁ JARNÍ 2010

Soutěž historických modelů se konala ve dnech 24. a 25. 4. na letišti MK Lány. Počasí letos konečně přálo a to se projevilo i v počtu soutěžících a diváků, kteří přišli, nebo přijeli i díky novému dobrému vjezdu k letišti. Sobotní létání bylo pro modely s pohonem na elektromotory. Nejatraktivnější kategorií byla soutěž modelů s hromadným startem. Jsou to modely s motory stejnosměrnými do velikosti 600. Osm modelů odstartovalo vždy najednou, po jedné minutě všichni vypnou motory a snaží se dolétat 10min. Hodnotí se: kdo letí nejdéle dostává nejvíce bodů.Po šesti startech zvítězil M.Hořava před A.Roubalem a ing.V.Valentou. Nejvíce byla obsazená kategorie modelů s motory 400, kde bylo jedenáct soutěžících. Létá se jednotlivě a každý má přiděleného časoměřiče, který měří celkový let modelu a informuje soutěžícího kdy vypíná motor. Zde zvítězil Sakař před A.Roubalem a V.Kostečkou. V kategorii se střídavými motory se zúčastnili pouze tři soutěžící. V.Kostečka přelétal těsně F.Hermana, nejhůře dolétal M.Hořava, který svůj model dořídil pouze k lesu a pro poruchu odstoupil. Zajímavou kategorií je létání modelů s motory 300 s převody, původně modely Wakefield poháněné gumovým svazkem. Z pěti soutěžících zvítězil M.Hořava před ing.V.Valentou a A.Roubalem. Neděle patřila modelům se spalovacími motory. Počasí ani tento den nezklamalo, pouze směr větru od severovýchodu nám nedal jinou šanci, než s těmito historickými modely létat tímto směrem, proti větru, což nám posvětil i starosta z Lán. I tento den nás překvapil počtem soutěžících. Nejmenší modely s motorem MP-JET-40 Classic o obsahu 0,6ccm létaly na čas 7 min. Z jedenácti soutěžících jich 5 nalétalo maximum a po rozlétávání na neomezený čas zvítězil R.Loukota před J.Netáhlem a Dr.K.Slupským. Kategorie s motory Super Atom 1,8ccm obsahu s nádrží 3,5ccm, byla pouze pro čtyři soutěžící. Vyhrál J.Macháček před Z.Andrýskem a J Netáhlem. TEXACO- královská kategorie, kde množství paliva je přiděleno dle hmotnosti modelu. Impozantní vzlety těchto modelů obdivovalo i množství diváků, kteří se přišli na letiště podívat. Termika byla velmi úzká a tak pouze dvakrát dosáhli soutěžící po maximu. Zvítězil s překrásným modelem V.Kostečka, ale je největším smolařem dne, když jeho Korzár ztroskotal při posledním letu v poli. Na druhém místě J.Macháček před třetím J.Netáhlem. Velký dík patří členům MK Lány a ostatním, kteří se podíleli na organizaci soutěže a obsluhovali gril a starali se o občerstvení ke spokojenosti častníků tohoto víkendu.